Održana završna konferencija EU/IPA projekta CoRE u Dubrovniku

14.12.2017. 0:03:00
Održana završna konferencija EU/IPA projekta CoRE u Dubrovniku

Završna konferencija EU/IPA projekta „CoRE” održana je u na Kampusu Sveučilišta u Dubrovniku, 28. studenoga 2017. godine. Na završnoj konferenciji predstavljeni su rezultati terenskih istraživanja i projektna publikacija „Morsko dobro u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori”. Projekt „CoRE“ je EU/IPA projekt financiran sredstvima iz Prekograničnog programa Hrvatska- Crna Gora 2007 - 2013, iz komponente II, Mjera 1.1. (Zajedničke mjere za zaštitu okoliša, prirode i kulturne baštine), ukupne vrijednosti 536.065,97 EUR.

Konferenciju su otvorili Vinka Kolić, ravnateljica Hrvatskog hidrografskog instituta u Splitu i Luka Mitrović, direktor Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore. U svom uvodnom izlaganju istaknuli su važnost prekogranične suradnje između dviju institucija, važnu ulogu EU fondova i doprinos rezultata projekta CoRE, čiji je opći cilj poboljšanje ukupne zaštite i očuvanje istočnog dijela Jadrana.

Projektom je nabavljena suvremena oprema i to: dubinomjer, valografska plutača, side scan sonar, biološka sonda, herbarij i dr. oprema. Provedena su hidrografska, oceanografska, biološka i kemijska mjerenja i prikupljeni podaci iz područja delte Neretve (pristup luci Ploče, spoj Baćinskih jezera i mora), oko dubrovačkih zidina, delte rijeke Bojane i plaže Mogren i Sutomore. Na osnovi prikupljenih podataka i rezultata izrađeni su nautički planovi s ažuriranim hidrografskim mjerenjima i dane preporuke koje se odnose na promjene obalne crte pod utjecajem erozije i jačine valova u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori. Rezultati su pružili nova znanja u područjima koja zahtijevaju kontinuirani monitoring radi sigurnosti plovidbe i zaštite prirode i kulturne baštine.

Kao jedan od bitnih rezultata projekta predstavljena je i knjižica „Morsko dobro u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori”, koja na sažet i jednostavan način obuhvaća složene pravne propise kojima se uređuje pomorsko dobro u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Završnoj konferenciji projekta prisustvovali su predstavnici medija, Lučka uprava Dubrovačko – neretvanske županije, Plovput, profesori, studenti i djelatnici Sveučilišta u Dubrovniku, suradnici iz PAP/RAC-a te predstavnici partnerskih institucija Hrvatskog hidrografskog instituta, Instituta za more i priobalje u Dubrovniku, Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.

Zadnje vijesti

17.6.2025.
Hrvatski hidrografski institut predstavlja novi geoportal povodom Svjetskog dana hidrografije

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hidrografije, koji se svake godine održava 21. lipnja, Hrvatski hidrografski institut s ponosom predstavlja novi geoportal – suvremenu internetsku platformu koja omogućuje jednostavan i pregledan pristup prostornim podacima iz djelokruga Instituta, a s ciljem unaprjeđenja sigurnosti plovidbe. Svjetski dan hidrografije ustanovila je Međunarodna hidrografska organizacija (IHO) s ciljem podizanja svijesti o važnosti hidrografije...

opširnije Hrvatski hidrografski institut predstavlja novi geoportal povodom Svjetskog dana hidrografije
23.5.2025.
Održana radionica „S-100 za e-Navigaciju – implementacija novog standarda u Republici Hrvatskoj“

Dana 23. svibnja 2025. u prostorijama Hrvatskog hidrografskog instituta u Splitu, održana je radionica „S-100 za e-Navigaciju – implementacija novog standarda u Republici Hrvatskoj“ u organizaciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Hrvatskog hidrografskog instituta i PRIMAR-a...

opširnije Održana radionica „S-100 za e-Navigaciju – implementacija novog standarda u Republici Hrvatskoj“